Pages

Monday, June 23, 2014

Salsa: Fresh or store bought??

I make salsa more than any other food.  My love for salsa began when I was a little kid.  I grew up in Los Angeles and was fortunate enough to have been exposed to all kinds of food.  Mexican food being one of them.  There were dozens of Mexican restaurants to choose from and I probably ate at them all.

I prefer fresh salsa to store bought but with that said there are a few good ones out there.  I grew up eating Pace picante sauce and could practically eat a whole jar with tortilla chips.  From time to time I will buy jarred salsa but my favorite still remains...FRESH IS BEST!


I am an Italian-American and was raised by my Italian grandparents and they use to tease me all the time saying I must have Mexican blood in me because of my love of Mexican food.

When I was 18 I started to make my own salsa.  I practiced making salsa by first eating at Mexican restaurants and then going home to try and copy the recipe.

By the time I was in my early 20's and married and started having kids, my husband and I were selling our salsa at Farmer's Market. 
Now...today...I am still making it and loving it!  My kids love it and my husband, too!!   



This is the easiest salsa you'll ever make. It comes togetherin just a few minutes. I use my food processor to get the consistency that I want. Not only is it easy to prepare but it's very versatile.  It is fresh and healthy and delicious!!!

SALSA INGREDIENTS

2lbs roma tomatoes
1 whole bunch cilantro
1 small onion
3 garlic cloves
1/2 lemon or lime
jalapeno/serrano peppers
salt and pepper to taste
1/2 teaspoon garlic powder
  • Rinse and chop veggies and blend in food processor. You can use a blender but it will take longer as you can only put in small amounts at a time.
  • Squeeze juice of lemon/lime and add salt and pepper to taste.  
  • Store in refrigerator.
  • This will make about 64 oz.



~NOTICE~ I did not put how many peppers to use. When you make salsa, you make it how you want it to taste. If you want it hot, add more peppers.  If you are a mild person, add less. There is no wrong way to make it. 

I like it HOT!  I would use at least 3 jalapenos and 4 serranos.  The heat of the pepper varies.  Sometimes I need less and other times more.  So...taste test it as you make it.



Some fact about peppers: 

  • the heat is mainly in the ribs and seeds
  • the Scoville scale is the measurement of heat that is used for chili peppers
  • peppers are known to speed up your metabolism






Here is what it cost~~

Freshly made....
$1.14 for 16 oz 
$.07 per oz

Gourmet (store bought)....
$7.99 for 16 oz
$.50 per oz

Favorite store bought brand....
$3.69 for 16 oz
$.23 per oz




If you have never made fresh salsa, I think you will be pleasantly surprised at how easy and amazing it taste!!  Now that you have the facts, you can answer the question yourself....fresh or store bought???

Let me know what you think.

SHARING IS CARING...

No comments:

Post a Comment